Jel netko već pretočio s kvasaca? Ja ću ove dane skinuti mix, male količine za dolijevanje drvenih bačvi. Lijepo se već bistri, na okus se može preživjeti, pa reko da ne bi h2s !
Kušam,kušam,..no kako ima malčice više kiseline plan mi je ove godine malo pričekat sa prvim pretokom,da se malo jabućna razgradi.A vidjet ću kolko će talog dozvoliti vremena prije nek se poćne kvarit
Jučer ubacio sumpor, pretok kroz kakvih 14 dana ako nebude nekih poteškoča. Muškat još radi, nisam ga uspio zaustaviti pa izgleda da če biti suho vino. God have mercy on my soul. Kako ga najlakše dosladiti. Fruktoza?
Kako ga najlakše dosladiti. Imaš dva vlastita puta. Svakako taložiti i ako je mala količina zamrznuti dio mošta prije toga i onda dodati nakon šta se stabilizira vino.Ako je veća količina, dosladiti nakon vrenja i stabilizacije. Da, fruktoza ili običan šećer u vino, ovisno da li ideš na izložbu ili ne. Ne možeš saharozu stavljati naknadno ako ideš van s tim vinom!!!Samim sumporenjem prije završetka vrenja, dobiva se više problema nego koristi i nesigurni rezultat ovisno i o bačvi i o kvascu koji se koristi.
vrlo vjerojatno banalno pitanje; kada staviti ulje? odmah nakon vrenja, ili nakon nultog pretoka?