VVV Forum
Dobrodošli,
Gost
. Molimo,
prijavite se
ili
se registrirajte
.
06 Lipnja, 2026, 13:24:28
1 Sat
1 Dan
1 Tjedan
1 Mjesec
Beskonačno
Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave
Traži:
Napredno pretraživanje
69.721
Postova u
368
Tema od
1.680
Članova
Najnoviji Član:
File_89
VVV Forum
Vinarstvo
Vrenje mošta, bistrenje i pretok vina
Proces prerade bijelog grožđa
0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.
« natrag
naprijed »
Str:
1
...
102
103
[
104
]
Autor
Tema: Proces prerade bijelog grožđa (Posjeta: 605644 puta)
Fico
Mlađi novak
Offline
Postova: 3
Odg: Proces prerade bijelog grožđa
«
Odgovor #1545 na:
10 Srpnja, 2022, 18:02:55 »
Pozdrav svima!
Evo novi sam u grupi, mladi vinogradar sa sjevera Zagorja.
Imam jedan vinograd nekih 170 komada (50%Graševina, 20%Sauvignon, 20%RR i 10% Muškat,Šipon).
Pa evo imam par pitanja...
Šta bi preporučili od kvasaca jer berem sve zajedno.
CM, CEG, GHM ili Sihu7?
Hranu koristim fermaid E, pa dali da ju stavljam samo na početku ili na dva puta??? (Odma 15g/hl i nakon 4-5 dana još 15g)
Imam dosta hladan podrum pa je vrenje uvijek oko 18 C, dali da ubacujem boce sa ledom svaki dan ili ne?? Pošto neki kažu da se nebi smjelo otvarat...🤔
Mada tih 18C mi se čini ok...
Hvala unaprijed! ✌️😊
Evidentirano
igor421
Novak
Offline
Postova: 321
Odg: Proces prerade bijelog grožđa
«
Odgovor #1546 na:
20 Kolovoza, 2022, 08:13:45 »
Bio sam u nabavi sredstava za berbu, Siha kao i uvijek. Ali nema više Gesila nego je umjesto toga Kagezil. Ovi u dućanu ne znaju ništ objasniti, a ja vidim na etiketi da je jedina razlika u sastavu ta kaj Gesil između ostalog sadrži i PVPP a u Kagezilu je u umjesto toga kazein... Koshpa ili netko drugi ko zna, jel može neki komentar/objašnjenje ? Jel se s tim Kagezilom postupa isto kao i sa Gesilom prilikom taloženja mošta ?
Evidentirano
igor421
Novak
Offline
Postova: 321
Odg: Proces prerade bijelog grožđa
«
Odgovor #1547 na:
23 Kolovoza, 2022, 06:40:47 »
Saznao sam odgovor od zastupnika Siha Begerowa za Hrvatsku, pa evo ako nekoga zanima...
Gesil se prestao prozvoditi prošle godine jer je PVPP je za vino "agresivniji" od kazeina koji je prirodna tvar dobivena iz mlijeka.
PVPP se obično koristi ako vino već ima neku manu, djelovanje im je isto, ali je kazein puno "blaži" za mošt-vino.
Da bi se dobili optimalni rezultati kod taloženja i bistrenja, potrebno je u procesu prerade grožđa dodati obavezno i neki od pektolitičkih enzima, ili u masulj ili u posudu sa gdje se taloži.
Znači, radi se sve isto kao i sa Gesilom, samo što na etiketi od Gesila nije pisalo da treba dodati enzime.
Evidentirano
tatko
Mlađi novak
Offline
Postova: 205
Odg: Proces prerade bijelog grožđa
«
Odgovor #1548 na:
19 Prosinca, 2022, 16:08:10 »
Imam jedan problem koji mi se već treću godinu za redom javlja u vinaima. Tačnije vino izgubi sve fine mirise. Samo jednostavnu nestanu u roku od 7-10-15 dana, baš u ovom periodu svake godine. Tijelo, okus punoća ostanu i kako stari sve je bolje. Tipa ove godine sam radio roze, dobio predivan miris ruže, to je sve nestalo. Tako i sa bijelim vinima. Crno ne radim.
Znači ovako, vino urodno završi fermantaciju, stavim vinobran 10g/100l sačekam 3-5 dana pretočim odnosno skinem sa taloga. Stavim plutajuči poklopac naspem ulje. Vino redovno kontrolišem i održavam sumpor na 30-40 mg (mjereno vin kompletom). Nakon mjesec do mjesec i pol uradim pretok. I tad vino počinje da fantastično miriše i to bude tako jedno mjesec dana i odnosno stoji što je OK. Da bi sad počelo naglo da gubi aromu - mirise. Vino ne oksidira. Šta uraditi??? Jedino što ne mogu kontrolistati je temperatura prostorije, zidani objekat (nije podrum), temperatura u ovom periodu padne na 5-6 stepeni, da li je to problem?.
U blizini nema enologa za savjet, sve samo trgovci.
Evidentirano
Fico
Mlađi novak
Offline
Postova: 3
Odg: Proces prerade bijelog grožđa
«
Odgovor #1549 na:
19 Prosinca, 2022, 19:01:30 »
Ja nakon skidanja sa taloga ne stavljam ni ulje a ni plivajući. Tek prošli tjedan sam stavio plivajući i gore čašicu sa sumporom. Naravno gornji poklopac bio zadihtan sa strečom.
Sumpor održavan na 30-35. (Suho)
Sljedeći mjesec ide drugi pretok i opet samo plivajući i sumpor u čašici. Ne volim mastiti bačve. 😁
Za sad sve super sa vinom ✌️
Evidentirano
Str:
1
...
102
103
[
104
]
« natrag
naprijed »
Skoči na:
Odaberite odredište:
-----------------------------
J
-----------------------------
-----------------------------
V
-----------------------------
-----------------------------
0
-----------------------------
Ućitava se...