VVV Forum
Dobrodošli, Gost. Molimo, prijavite se ili se registrirajte.
06 Travanj, 2020, 16:55:37

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave
Traži:     Napredno pretraživanje
travanj 2016. - 10 godina VVV foruma

Dragi forumasi. Molim Vas izbjegavajte koristenje dijakritickih znakova š č ć te izbjegavajte citiranja/quotanja prijasnjih postova korisnika. Hvala!!!

Poštovani Forumaši, molimo, iz tehničkih razloga da slike koje postavljate u postovima budu maksimalne veličine 640X480 s 72 pixela po inchu, hvala

Sretan Božić i godina Novu svim vinogradarkama i vinogradarima, žele Moderatori i Administratori VVV Foruma

Hrvatska otvara SP 2014 sa Brazilom!!!

12.08.2013. Odbijeni zahtjevi poljoprivrednika, na nekoliko instanci!!! Pa poljoprivrednici nastavljaju blokadu prometnica. Čeka se MUP! Prema zakonu nije dozvoljeno blokirati ceste i slobodan promet roba i ljudi na ključnim prometnicama i graničnim prijelazima!!!

26.07.2013. Ekstremne vrućine ovih dana očekuju se u RH. Predviđanja prema DHMZ-u se kreću do oko 40°C zavisno o dijelu države!!!

09.07.2013. Povučeno 3.000 komada protugradnih raketa, radi propusta viših instanci, završila protutučna obrana za ovu sezonu!!!

02.07.2013. Kaos na granicama prema BiH i Srbiji na teretnom prijevozu, također prema Dubrovniku!!

01.07.2013. Hrvatska nova 28. članica EU!!!

22.06.2013. 7 godina postojanaja i 50.000 postova na VVV forumu !!!

19.06.2013. Val vrućina u RH!!

14.06.2013. Vrhunac vodenog vala na Dunavu teče kroz Hrvatsku!

12.06.2013. Grčka ugasila državni radio i televiziju. Tisuće radnika i suradnika ostalo bez posla!

10.06.2013. Dunav nosi sve pred sobom. Proglašene izvanredne mjere obrane u Batini!!!

04.06.2013. Velike poplave u Njemačkoj, Austriji i Češkoj! Očekuje se udarni val Dunava u Mađarskoj! Porječje Labe i Vltave također ugroženo skupa sa Pragom i Dresdenom!

26.05.2013. Snijeg zabijelio Gorski kotar i najviše hrvatske planine!!!

25.05.2013. Mario Mandžukić je postao prvi Hrvat koji je zabio gol u finalu Lige Prvaka!!!

25.05.2013. Mandžukić i Robben doveli Bayern do naslova Lige Prvaka! Hvala Mario, Sve najbolje sa VVV Foruma!

10.05.2013. Tužba Udruge Franak nije bezazlena! "Možda smo trebali postići nagodbu"' Bankari u strahu od ishoda suđenja!!!

18.04.2013. Kaos u gradiću West u Teksasu. Eksplodirala tvornica umjetnih gnojiva. Veliki broj poginulih.

15.04.2013. Teroristički napad u Bostonu, SAD!

14.04.2013. Prvi hrvatski izbori za Euro parlament!

11.04.2013. Hrvatska nogometna reprezentacija na najnovijoj FIFA ljestvici četvrta reprezentacija svijeta!

08.04.2013. Umrla "®eljezna Lady", Margaret Thatcher, bivša britanska premijerka!

05.04.2013. Parku prirode Vransko jezero uručena Ramsarska povelja.
Uz Vransko jezero, još su četiri područja u Hrvatskoj uvrštena na Ramsarski popis: Park prirode Kopački rit, Lonjsko i Mokro polje, Delta Neretve i Crna Mlaka.

05.04.2013. Rat prijeti na Korejskom poluotoku!

Sretan Uskrs!!!

27.03.2013. Hrvatska dobila Wales 2:1!

26.03.2013.
Svaki neodgovarajući link će biti brisan,
Zahvaljujemo!!!

26.03.2013. Najsniježnija zima zadnjih desetak godina !!! Snijeg i dalje pada! 

25.03.2013. Još malo snijega prije Uskrsa!!!

12.03.2013. Novi val zahlađenja i snijega nakon Europe, prijeti Hrvatskoj!!!

08.03.2013. Cijeli svijet strahuje od mogućeg rata: Sjeverna Koreja prekinula primirje s Južnom Korejom!

05.03.2013. Umro Hugo Chavez, kultni vođa Venezuele!

01.03.2013. Jadranka Kosor, bivša premijerka, potjerana iz HDZ-a bez razloga!!!

20.02.2013. Nasilni prosvjedi u Bugarskoj srušili vladu!
Premijer kaže :" Ne želim sudjelovati u radu vlade pod kojom policija tuče moj narod". Siromaštvo i poskupljenje računa izazvali masovne prosvjede!

15.02.2013. Kaos i šok u Rusiji, u udaru meteora na grad i regiju Čeljabinsk na Uralu zasad 1200 ozlijeđenih. Prolazak asteroida koji se maloprije počeo udaljavati od Zemlje i meteor nisu povezani!!!

12.02.2013. Sjeverna Koreja detonirala nuklearnu bombu!

11.02.2013. Papa dao ostavku. Prvi put nakon 600 godina!!!

11.02.2013. Ivica Kostelić osvojio srebrnu medalju u kombinaciji na SP u Schladmingu!!!

08.02.2013. Povučeno trajno mlijeko Dukata i Vindije, kao i Konzumova tuna u konzervi(Rial)! Pogledajte detalje na netu!

04.02.2013. Fidel Castro objavio službeno poslanicu! Čovjek je još uvijek živ! Nevjerojatno!

29.01. 2013. Hrvatska i Slovenija ulaze u zadnju mogućnost pregovora!

27.01.2013. Ivica Kostelić pobjednik kombinacije u legendarnom Kitzbuehelu četvrti put u nizu!!! U slalomu također na postolju, treće mjesto!!!

26.01.2013. Hrvatska dobila Sloveniju i osvojila brončanu medalju na rukometnom SP-u u � panjolskoj!

25.01.2013. Hrvatska u polufinalu izgubila zasluženo od Danske!
Za broncu protiv Slovenije!

23.01.2013. Hrvatska u polufinalu na  SP-u u rukometu u � panjolskoj. Francuska bez medalje! Danska iduća za 2 dana!

21.01.2013. Hrvatska reprezentacija ide na Francusku za polufinale!!!
Puno sreće dečki!!!

19-20.01.2013. Rukometaši ušli u 2. krug na SP u � panjolskoj bez poraza.  Slijedi Bjelorusija!
Ivica Kostelić srušio još jedan rekord u Wengenu u broju postolja (12) na jednom skijalištu!

15.01.2013.Snijeg opet u Zagrebu, oboreni rekordi!!!

13.01.2013. Priveden bombaš u Zagrebu!

09-11.01.2013. Terorizam i kaos u Zagrebu!!!

15.12.2012. - Kreditni rating RH spušten na tzv. " smeće"

09.12.2012. - Snijeg u RH

01.12.2012. - Neredi u Sloveniji

16.11.2012. - Oslobođeni hrvatski generali, Gotovina i Markač!!!

01.09.2012. - 1,2 milijuna jedinstvenih posjeta Vinogradarskom, Voćarskom Portalu i VVV Forumu u godinu dana.

OI 2012 London:
12.08.2012. Zlato vaterpolo (m)
12.08.2012. Bronca rukomet (m)
07.08.2012. Bronca Lucija Zaninović - taekwondo do 49 kg
06.08.2012. Zlato Giovanni Cernogoraz - trap (glineni golubovi)
04.08.2012. Zlato Sandra Perković - disk (prva hrvatska ženska zlatna medalja na ljetnim Igrama)
03.08.2012. Srebro četverac na pariće

Čestitamo!!!

03.05.2012. - 40.000-ti post na VVV forumu!

12.03.2012. - 6.320 - novi najveći broj jedinstvenih posjeta Vinogradarskom, Voćarskom Portalu i VVV Forumu u jednom danu.

16.03.2011. - 30.000-ti post na VVV forumu!

04.06.2010. - 20.000-ti post na VVV forumu!

19.09.2009. - 10.000-ti post na VVV forumu!

30.05.2008. 5.000-ti post na VVV forumu

16.04.2008. 1.000-ti član "superbobica" !!!

03.04.2008. - 2. godine VVV Foruma - 980 članova, 159 tema, 4.572 postova

04.04.2007. Godinu dana VVV foruma - 268 članova, 114 tema, 1.812 poruka

05.06.2006. Osim na com nalazimo se i na hr domeni: www.vvvforum.eu

03.04.2006. Dobro došli na Vinogradarstvo forum na Prvom hrvatskom vinogradarskom portaluo trajno mlijeko Dukata i Vindije, kao i Konzumova tuna u konzervi(Rial)! Pogledajte detalje na netu!

04.02.2013. Fidel Castro objavio službeno poslanicu! Čovjek je još uvijek živ! Nevjerojatno!

27.01.2013. Ivica Kostelić pobjednik kombinacije u legendarnom Kitzbuehelu četvrti put u nizu!!! U slalomu također na postolju, treće mjesto!!!

26.01.2013. Hrvatska dobila Sloveniju i osvojila brončanu medalju na rukometnom SP-u u � panjolskoj!

23.01.2013. Hrvatska u polufinalu na  SP-u u rukometu u � panjolskoj. Francuska bez medalje! Danska iduća za 2 dana!

Puno sreće dečki!!!

19-20.01.2013. Rukometaši ušli u 2. krug na SP u � panjolskoj bez poraza.  Slijedi Bjelorusija!
Ivica Kostelić srušio još jedan rekord u Wengenu u broju postolja (12) na jednom skijalištu!

15.12.2012. - Kreditni rating RH spušten na tzv. . Siromaštvo i poskupljenje računa izazvali masovne prosvjede!

15.02.2013. Kaos i šok u Rusiji, u udaru meteora na grad i regiju Čeljabinsk na Uralu zasad 1200 ozlijeđenih. Prolazak asteroida koji se maloprije počeo udaljavati od Zemlje i meteor nisu povezani!!!

12.02.2013. Sjeverna Koreja detonirala nuklearnu bombu!

11.02.2013. Papa dao ostavku. Prvi put nakon 600 godina!!!

11.02.2013. Ivica Kostelić osvojio srebrnu medalju u kombinaciji na SP u Schladmingu!!!

08.02.2013. Povučeno trajno mlijeko Dukata i Vindije, kao i Konzumova tuna u konzervi(Rial)! Pogledajte detalje na netu!

Puno sreće dečki!!!

68.631 Postova u 360 Tema od 1.640 Članova
Najnoviji Član: savaman
* Forum Pomoć Traži Kalendar Prijava Registracija
+  VVV Forum
|-+  Vinogradarstvo
| |-+  Moj vinograd
| | |-+  Nekoliko pitanja totalnog neznalice o vinogradu
0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu. « natrag naprijed »
 Str: 1 [2] 3 4 ... 7 Dolje Ispis
Autor Tema: Nekoliko pitanja totalnog neznalice o vinogradu  (Posjeta: 60689 puta)
soundofsilence
Mlađi novak
*

« Odgovor #15 na: 11 Kolovoz, 2008, 21:30:15 »

Cool Roll Eyes
Evidentirano
krešo
Mlađi novak
*

karlovac

« Odgovor #16 na: 12 Kolovoz, 2008, 10:07:31 »

Dragi moj Hrvoje, 3 ha je puno za početnika!  Undecided Znaš, ja ima oko 1/2 ha vinograda sa vikend kućicom, starom vinogradarskom kućicom u slovačkom vojvođanskom stilu i održavam ga uz izuzetno velike napore (nakon radnog vremena). I pola hektara bi ti bilo, dragi moj dovoljno.
Meni je tata uumro pre pola godine i testamentom mi ostavio SVOJU NAJVEÆU RADOST U DOKOLICI - ODNEGOVAN VINOGRAD. - a meni, odnosno njegovoj kćeri VELIKE TRAUME. Zamisli, dragi moj Hrvoje mene ženu i damu, i uz to, novinarku sviklu na VELIKE HALO VESTI da skoro sama obrađuje vinograd... ali, uz pomoć stručne literature, saveta suseda, i eto moj vinograd molako "šara" a nema mi grešaka... Samoko će da mi vino priprema, a još povrh svega da mi vino pije?
Ponavljam,  manje hektara a više volje.... Shocked 

E Kaćo Kaćo, a di ti je muško da ti pomaže?
Možda se preplaše tvog vinograda pa begaju Grin Grin Grin

Evidentirano

pij malo, pij dobro, pij uvijek
prokopije
Gost
« Odgovor #17 na: 27 Kolovoz, 2008, 12:29:46 »

Postovani,

Pronasao sam ovaj sajt i nadam se da cete mi pomoci jer imam veliku zelju da oformim vinograd ali se nikad time nisam bavio.

Imam nekoliko pitanja za vas i nadam se da cete mi odgovoriti:

1. Imajuci u vidu da sam pocetnik, da li je povrsina parcele od 1ha dovoljna ili je to preveliki zalogaj za mene?
2. Pronasao sam zemljiste na Kosmaju (Srbija, 40km juzno od Beograda) koje bih kupio ali ne znam koliko je to dobar krah za vinograd?
3. Koji bi bio idealan polozaj parcele, obronka, Jugoistok ili Jugozapad?

Za sada toliko pa cu jos da vam postavljam pitanja.  Smiley

Lijep pozdrav za sve i nadam se da mogu racunati na vasu pomoc.

Pozdrav,

Prokopije
Evidentirano
luka985
Mlađi novak
*

« Odgovor #18 na: 27 Kolovoz, 2008, 15:35:04 »

Postovani,

Pronasao sam ovaj sajt i nadam se da cete mi pomoci jer imam veliku zelju da oformim vinograd ali se nikad time nisam bavio.

Imam nekoliko pitanja za vas i nadam se da cete mi odgovoriti:

1. Imajuci u vidu da sam pocetnik, da li je povrsina parcele od 1ha dovoljna ili je to preveliki zalogaj za mene?
2. Pronasao sam zemljiste na Kosmaju (Srbija, 40km juzno od Beograda) koje bih kupio ali ne znam koliko je to dobar krah za vinograd?
3. Koji bi bio idealan polozaj parcele, obronka, Jugoistok ili Jugozapad?

Za sada toliko pa cu jos da vam postavljam pitanja.  Smiley

Lijep pozdrav za sve i nadam se da mogu racunati na vasu pomoc.

Pozdrav,

Prokopije

Evo pokušat ću ti dat odgovore ukratko...

Što se tiče površine...na 1 ha vinograda uz neke standardne razmake sadnje koji su danas u upotrebi ide cca 5000 čokota, a sad ti procjeni jeli ti to dovoljno ili ne...stvar je u tome što ti moraš unaprijed znati što želiš i što očekuješ od tog vinograda...ovo je za naše prilike (pogotovo u Hrvatskom Zagorju odakle sam) solidan vinograd, ali svakako nije dovoljan da se profesionalnije baviš time, ali pretpostavljam da ti to i nije primarno...dakle, ova površina ti je i više nego dovoljna za nešto tako, čak bih rekao i prevelika za početnika, ali naravno ako si u mogućnosti kupiti to zemljište te veličine onda svakako kupi...ne trebaš odmah ići na cijelu površinu sa sadnjom...vidjet ćeš kako će ići

E sad sam ja malo švrljao po netu u vezi Kosmaja i po svemu to je dobro vinogradarsko područje, dovoljna nadmorska visina, pravilna temperaturna kolebanja, tlo solidno. A nema puno filozofije, kraj ima vinogradarsku tradiciju  Grin

Ako možeš birati između jugoistoka i jugozapada, onda ti je moj odgovor jugozapad  Wink
Evidentirano
Ivan
zlatni član

Ivanić Grad-Popovača

« Odgovor #19 na: 28 Kolovoz, 2008, 02:01:28 »

ako si pocetnik, iskreno mislim da ti je 1 ha previse. ali opet ovisi o tome koliko si financijski jak da kupis dobru mehanizaciju, strojeve, da li imas ljude koji ce ti raditi, pogotovo u prve 2-3 godine vinograd zahtijeva strasno puno kvalitetnog rucnog rada! opet, 1 ha ti je prevelik za amaterizam a opet premalo za nesto vise jer jedno ti veze drugo, npr. za 1 ha ti treba neki traktorcic ali naravno da neces kupiti jaci i bolji traktor od 20-30.000 eura jer ga neces uopce iskoristiti a dat ces velike novce, a o samom traktoru ti ovisi i daljnja obrada i gustoca sadnje.. jer ovdje je u pocetku financijski dio vjerojatno i najvazniji, racunajuci da imas OGROMNU volju i znanje (sto nazalost kazes da nemas..). jer doci ce ti neki nepredvidivi problemi, financijski i ostali koji se moraju rjesavati relativno brzo jer ode vinograd kvragu, zato prvo o tome dobro razmisli. sto se tice tog kraja osobno nikad cuo niti imam bilo kakvog pojma o vinogradarstvu u Srbiji, nemam blage veze, to ces najbolje saznati sam u svojoj domovini, citaj knjige i pitaj strucnije ljude. najbolji je polozaj sjever-jug ali i jugozapad je takoder odlican, jugoistok izbjegni ako mozes.
Evidentirano

PcDr1
Mlađi novak
*

« Odgovor #20 na: 15 Veljača, 2009, 13:22:05 »

Molim za savjet, kupio sam 200 sadnica stolnog grožđa dobrih sorti i posadiću ga u bašti, 20 km o osijeka. Područje nije vinogradarsko i podzemne vode su zimi do 1m. Zbog toga u budučnosti neću vinograd orati već plitko isfrezati i nasuti slamom ili slično a toga ima u izobilju. Kakve su šanse da uspije? i li mogu se povecati? Imam mogučnost navodnjavanja a mogu napraviti i drenažu.
Evidentirano
Razor
Administrator
zlatni član

Kloštar Podravski

« Odgovor #21 na: 15 Veljača, 2009, 15:40:38 »

Bojim se da je podzemna voda previsoka i da će vam trebati drenaža. Ipak nije to jedini problem. Problem su za stolno grožđe niske zimske temperature, te mogući proljetni mrazevi. Položaj bi trebao biti povišeni i dobro osunčani, a ne u nekakvoj depresiji.
Svakako bi bilo dobro napraviti analizu zemlje i posavjetovati se sa stručnjakom.
Uzgoj stolnog grožđa je puno osjetljiviji nego vinskog. Imam premalo podataka o terenu i lokaciji da vam bilo šta savjetujem.
Isto tako, koliko ja znam, stolno grožđe se uzgaja u Dalmaciji te nešto u Istri, a u sjevernim krajevima jedino za privatne potrebe na malo i to na vinogradarskim područjima. Ako vam nije položaj vinogradarski, ne bih vam nikako preporučio uzgoj na veliko.
Jako bitni su mikroklimatski pokazatelji jer su ti kultivari puno osjetljiviji na bolesti i štetnike. Traže puno sunca, puno ručnog rada i održavanja.
Ako se ipak odlučite na uzgoj bit će vam problem dozrijevanja,  postizanja kvalitete i rodnosti te zaštita nasada. U pojedinim godinama zavisno od sorata moglo bi vam doći do izmrzavanja nasada.
Ima dobar članak na netu pa malo pogledajte na ovom linku :

http://www.hzpss.hr/adminmax/publikacije/sve_grozdje.pdf

Evidentirano

rubber-duck
Gost
« Odgovor #22 na: 25 Ožujak, 2009, 20:50:46 »

Et, još jednog neznalice o vinogradarstvu?! PITANJE.................? Koje sadnice vinove loze odabrati,al stolno grožđe da mi poredu zriju, tj. od rane sorte pa nadalje. . Toliko je vrsta sadnica da ne znam koje odabrati. Roll Eyes
Evidentirano
Ivan
zlatni član

Ivanić Grad-Popovača

« Odgovor #23 na: 25 Ožujak, 2009, 21:02:18 »

gumena patko Grin provjeri ove linkove..

http://www.vvvforum.eu/index.php?s=873

http://www.vvvforum.eu/index.php?s=663
Evidentirano

skatic
Mlađi novak
*

« Odgovor #24 na: 20 Travanj, 2009, 11:37:54 »

Pozdrav evo danas sam se registrirao pa da vas pitam i ujedno zamolim za daljnju pomoć jer ce mi trebati,o grožđu neznam puno ali imam volju naučiti i svaki vaš savjet ce mi dobro doći.
Znaci ovako:bavim se konjima imam dva ispusta i između njih je staza uz koju sam uz svaki stupac zasadio trs grožđa,(sa nutarnje strane tako da je konji nece moci dirati)posadio sam 10 panjeva Frankovke,10 graševina,10 rajski rizling te 10 shardonnay!
trsovi su vec poceli pupati primili su se svi,sada od vas trazim pomoc?
kako dalje sta i s cime treba spricati zastiti mozda davati neku prihranu i to,
Nisam ih zasadio da prodajem vino i td vec jednog dana cu probati napravit brajdu od toga,tako da imam par litara vina kad mi netko dođe ili kad se na ranchu  roštilja... Smiley Smiley
Evidentirano
skatic
Mlađi novak
*

« Odgovor #25 na: 24 Travanj, 2009, 08:54:23 »

dajte ljudi pa recite nesta...dal trebam sa necime sada spricati dok su niknule???
Evidentirano
Zagorac
Zaštita u vinogradu
aktivni član

« Odgovor #26 na: 24 Travanj, 2009, 10:14:21 »

dajte ljudi pa recite nesta...dal trebam sa necime sada spricati dok su niknule???
Imaš temu "Zaštita u vinogradu" i u njoj podtemu "Zaštita mladog vinograda" imali su ljudi ista pitanja pa pročitaj odgovore  Wink
Evidentirano

neno
Mlađi novak
*

« Odgovor #27 na: 22 Prosinac, 2009, 16:42:36 »

Bok svima te svaka cast na forumu i naravno pohvale svim vrijednim vinogradarima.
Evo novi sam ovdje i radim manji vinograd, zagorje tj blizu mi je vinarija PRESE i imam nekih pitanja, tj komentirajte il nesto predlozite.......
Imam posadeno 150 kom chardonnaya , 150 kom bijelog pinota starih 3 god u 4 mj. Ovu god sam prvi put ostavio po jedan grozdic na svakom trsu, a jel iduce god ostavim sve?
Razmak izmedu redova mi je 145cm, a izmedu trsova 80cm, te cu sad u proljece formirat trs na visinu oko 60cm . imam betonske stupove a u proljece moram postavit na vanjske stupove pilote zbog zatezana zice jer ni vuce stup sa poduporom.
pripremio sam i novu parcelu za novu sadnju  ( pognojeno stajnjakom te izrogolano) jos oko 300 kom pa pitanje :
-da sadim opet iste sorte ili nesto drugo
-nekoliko sadasnjih trsova bijelog pinota su mi slabiji tj jedva do prve zice a ostalo sve oko 2m visine
-dal ima neko iskustva sa kllasicnom prskalicom 200 lit sa kratkim kracima tj nosena pa da se njom samo provezes izmedu redova ili ista prskalica sa duugim crijevom rucno prskanje, sto bi bilo bollje ( vinograd mi na malom usponu)
Od mehanizacije imam TV 826 94god, freza za njega IMT 120, PLUG 2 brazde, 1 brazda, i imam u planu sam pravit podrivac  tj tak nesto(klasicni carac konjski pojacan) IMT 539 i ostatak za njega al naravno s njim nenogu u vinograd . Trazim prskalicu za tv pa pomozite,predlozite.
unaprijed hvala svima i svaka cast najbolji ste......
Evidentirano
poznanovec
Moderator
Novak

poznanovec-mali bukovec

« Odgovor #28 na: 22 Prosinac, 2009, 17:49:29 »

bez pretjerivanje ove godine si mogel brati barem 100-150kg, naravno da buš ostavil sve grozdove drugo leto
razmak između redova je premali(zasjenjenje redova, slabiji protok zraka kroz redove time i veća mogućnost bolesti) i ja sam se tu zajebal
glede sortimeta moraš sam odluciti, ja bi posadil tsto
ovi trsovi koji su zakržljali imaju vjerovatno grinje
glede pripreme podloge, dal si napravil analizu tla, jer gnojenjem napamet možda radiš više štete nek koristi
Evidentirano

vine nemre tak neveljati,
da ga mi nebi mogli spiti
Ivan
zlatni član

Ivanić Grad-Popovača

« Odgovor #29 na: 22 Prosinac, 2009, 18:02:31 »

neno, kao prvo dobrodosao na forum, a kao drugo, vjerojatno mislis na vinariju Fresse, od g. Zdenka, a ne Prese, to nisam jos nikad cuo.. Roll Eyes neke mi stvari za pocetak nisu bas jasne. vinograd ti je 3. godina a ti jos nisi formirao trs na visinu, tj. na prvu zicu!? tu mi nesto ne stima.. Undecided kad si tocno posadio vinograd i gdje si kupio cjepove? kak ti je rekao poznanovec, trebao si ove godine imati mnogo vise grozda, ne razumijem gdje je problem.. sto se tice tvojih pitanja evo mojeg misljenja:

1. ovisi sto zelis dobiti. ako oces dobro bijelo mjesano vino za gemiste onda sadi isto ili mozda dodaj jos neku bijelu raniju sortu koja ce ti pasati u termin berbe, kao npr. pinot sivi ili ako zelis vise kiseline rizling ili grasevinu ili ako zelis bolju aromatiku malo nekog muskata ili sauvignona.. ali ja an tvome mjestu ne bih previse mjenjao sortiment.

2. bit ce da je do cijepa ili ga neka bolest muci, daj fotku ako imas.

3. nemam pojma, kupi motornu spricu..
Evidentirano

Str: 1 [2] 3 4 ... 7 Gore Ispis 
« natrag naprijed »
Skoči na:  

Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valjani XHTML 1.0! Valjani CSS!