VVV Forum
Dobrodošli, Gost. Molimo, prijavite se ili se registrirajte.
22 Rujan, 2021, 12:10:01

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave
Traži:     Napredno pretraživanje
25.12.2020. Sretan i blagoslovljen Božić

travanj 2016. - 10 godina VVV foruma

Dragi forumasi. Molim Vas izbjegavajte koristenje dijakritickih znakova š č ć te izbjegavajte citiranja/quotanja prijasnjih postova korisnika. Hvala!!!

Poštovani Forumaši, molimo, iz tehničkih razloga da slike koje postavljate u postovima budu maksimalne veličine 640X480 s 72 pixela po inchu, hvala

Sretan Božić i godina Novu svim vinogradarkama i vinogradarima, žele Moderatori i Administratori VVV Foruma

Hrvatska otvara SP 2014 sa Brazilom!!!

12.08.2013. Odbijeni zahtjevi poljoprivrednika, na nekoliko instanci!!! Pa poljoprivrednici nastavljaju blokadu prometnica. Čeka se MUP! Prema zakonu nije dozvoljeno blokirati ceste i slobodan promet roba i ljudi na ključnim prometnicama i graničnim prijelazima!!!

26.07.2013. Ekstremne vrućine ovih dana očekuju se u RH. Predviđanja prema DHMZ-u se kreću do oko 40°C zavisno o dijelu države!!!

09.07.2013. Povučeno 3.000 komada protugradnih raketa, radi propusta viših instanci, završila protutučna obrana za ovu sezonu!!!

02.07.2013. Kaos na granicama prema BiH i Srbiji na teretnom prijevozu, također prema Dubrovniku!!

01.07.2013. Hrvatska nova 28. članica EU!!!

22.06.2013. 7 godina postojanaja i 50.000 postova na VVV forumu !!!

19.06.2013. Val vrućina u RH!!

14.06.2013. Vrhunac vodenog vala na Dunavu teče kroz Hrvatsku!

12.06.2013. Grčka ugasila državni radio i televiziju. Tisuće radnika i suradnika ostalo bez posla!

10.06.2013. Dunav nosi sve pred sobom. Proglašene izvanredne mjere obrane u Batini!!!

04.06.2013. Velike poplave u Njemačkoj, Austriji i Češkoj! Očekuje se udarni val Dunava u Mađarskoj! Porječje Labe i Vltave također ugroženo skupa sa Pragom i Dresdenom!

26.05.2013. Snijeg zabijelio Gorski kotar i najviše hrvatske planine!!!

25.05.2013. Mario Mandžukić je postao prvi Hrvat koji je zabio gol u finalu Lige Prvaka!!!

25.05.2013. Mandžukić i Robben doveli Bayern do naslova Lige Prvaka! Hvala Mario, Sve najbolje sa VVV Foruma!

10.05.2013. Tužba Udruge Franak nije bezazlena! "Možda smo trebali postići nagodbu"' Bankari u strahu od ishoda suđenja!!!

18.04.2013. Kaos u gradiću West u Teksasu. Eksplodirala tvornica umjetnih gnojiva. Veliki broj poginulih.

15.04.2013. Teroristički napad u Bostonu, SAD!

14.04.2013. Prvi hrvatski izbori za Euro parlament!

11.04.2013. Hrvatska nogometna reprezentacija na najnovijoj FIFA ljestvici četvrta reprezentacija svijeta!

08.04.2013. Umrla "®eljezna Lady", Margaret Thatcher, bivša britanska premijerka!

05.04.2013. Parku prirode Vransko jezero uručena Ramsarska povelja.
Uz Vransko jezero, još su četiri područja u Hrvatskoj uvrštena na Ramsarski popis: Park prirode Kopački rit, Lonjsko i Mokro polje, Delta Neretve i Crna Mlaka.

05.04.2013. Rat prijeti na Korejskom poluotoku!

Sretan Uskrs!!!

27.03.2013. Hrvatska dobila Wales 2:1!

26.03.2013.
Svaki neodgovarajući link će biti brisan,
Zahvaljujemo!!!

26.03.2013. Najsniježnija zima zadnjih desetak godina !!! Snijeg i dalje pada! 

25.03.2013. Još malo snijega prije Uskrsa!!!

12.03.2013. Novi val zahlađenja i snijega nakon Europe, prijeti Hrvatskoj!!!

08.03.2013. Cijeli svijet strahuje od mogućeg rata: Sjeverna Koreja prekinula primirje s Južnom Korejom!

05.03.2013. Umro Hugo Chavez, kultni vođa Venezuele!

01.03.2013. Jadranka Kosor, bivša premijerka, potjerana iz HDZ-a bez razloga!!!

20.02.2013. Nasilni prosvjedi u Bugarskoj srušili vladu!
Premijer kaže :" Ne želim sudjelovati u radu vlade pod kojom policija tuče moj narod". Siromaštvo i poskupljenje računa izazvali masovne prosvjede!

15.02.2013. Kaos i šok u Rusiji, u udaru meteora na grad i regiju Čeljabinsk na Uralu zasad 1200 ozlijeđenih. Prolazak asteroida koji se maloprije počeo udaljavati od Zemlje i meteor nisu povezani!!!

12.02.2013. Sjeverna Koreja detonirala nuklearnu bombu!

11.02.2013. Papa dao ostavku. Prvi put nakon 600 godina!!!

11.02.2013. Ivica Kostelić osvojio srebrnu medalju u kombinaciji na SP u Schladmingu!!!

08.02.2013. Povučeno trajno mlijeko Dukata i Vindije, kao i Konzumova tuna u konzervi(Rial)! Pogledajte detalje na netu!

04.02.2013. Fidel Castro objavio službeno poslanicu! Čovjek je još uvijek živ! Nevjerojatno!

29.01. 2013. Hrvatska i Slovenija ulaze u zadnju mogućnost pregovora!

27.01.2013. Ivica Kostelić pobjednik kombinacije u legendarnom Kitzbuehelu četvrti put u nizu!!! U slalomu također na postolju, treće mjesto!!!

26.01.2013. Hrvatska dobila Sloveniju i osvojila brončanu medalju na rukometnom SP-u u � panjolskoj!

25.01.2013. Hrvatska u polufinalu izgubila zasluženo od Danske!
Za broncu protiv Slovenije!

23.01.2013. Hrvatska u polufinalu na  SP-u u rukometu u � panjolskoj. Francuska bez medalje! Danska iduća za 2 dana!

21.01.2013. Hrvatska reprezentacija ide na Francusku za polufinale!!!
Puno sreće dečki!!!

19-20.01.2013. Rukometaši ušli u 2. krug na SP u � panjolskoj bez poraza.  Slijedi Bjelorusija!
Ivica Kostelić srušio još jedan rekord u Wengenu u broju postolja (12) na jednom skijalištu!

15.01.2013.Snijeg opet u Zagrebu, oboreni rekordi!!!

13.01.2013. Priveden bombaš u Zagrebu!

09-11.01.2013. Terorizam i kaos u Zagrebu!!!

15.12.2012. - Kreditni rating RH spušten na tzv. " smeće"

09.12.2012. - Snijeg u RH

01.12.2012. - Neredi u Sloveniji

16.11.2012. - Oslobođeni hrvatski generali, Gotovina i Markač!!!

01.09.2012. - 1,2 milijuna jedinstvenih posjeta Vinogradarskom, Voćarskom Portalu i VVV Forumu u godinu dana.

OI 2012 London:
12.08.2012. Zlato vaterpolo (m)
12.08.2012. Bronca rukomet (m)
07.08.2012. Bronca Lucija Zaninović - taekwondo do 49 kg
06.08.2012. Zlato Giovanni Cernogoraz - trap (glineni golubovi)
04.08.2012. Zlato Sandra Perković - disk (prva hrvatska ženska zlatna medalja na ljetnim Igrama)
03.08.2012. Srebro četverac na pariće

Čestitamo!!!

03.05.2012. - 40.000-ti post na VVV forumu!

12.03.2012. - 6.320 - novi najveći broj jedinstvenih posjeta Vinogradarskom, Voćarskom Portalu i VVV Forumu u jednom danu.

16.03.2011. - 30.000-ti post na VVV forumu!

04.06.2010. - 20.000-ti post na VVV forumu!

19.09.2009. - 10.000-ti post na VVV forumu!

30.05.2008. 5.000-ti post na VVV forumu

16.04.2008. 1.000-ti član "superbobica" !!!

03.04.2008. - 2. godine VVV Foruma - 980 članova, 159 tema, 4.572 postova

04.04.2007. Godinu dana VVV foruma - 268 članova, 114 tema, 1.812 poruka

05.06.2006. Osim na com nalazimo se i na hr domeni: www.vvvforum.eu

03.04.2006. Dobro došli na Vinogradarstvo forum na Prvom hrvatskom vinogradarskom portaluo trajno mlijeko Dukata i Vindije, kao i Konzumova tuna u konzervi(Rial)! Pogledajte detalje na netu!

04.02.2013. Fidel Castro objavio službeno poslanicu! Čovjek je još uvijek živ! Nevjerojatno!

27.01.2013. Ivica Kostelić pobjednik kombinacije u legendarnom Kitzbuehelu četvrti put u nizu!!! U slalomu također na postolju, treće mjesto!!!

26.01.2013. Hrvatska dobila Sloveniju i osvojila brončanu medalju na rukometnom SP-u u � panjolskoj!

23.01.2013. Hrvatska u polufinalu na  SP-u u rukometu u � panjolskoj. Francuska bez medalje! Danska iduća za 2 dana!

Puno sreće dečki!!!

19-20.01.2013. Rukometaši ušli u 2. krug na SP u � panjolskoj bez poraza.  Slijedi Bjelorusija!
Ivica Kostelić srušio još jedan rekord u Wengenu u broju postolja (12) na jednom skijalištu!

15.12.2012. - Kreditni rating RH spušten na tzv. . Siromaštvo i poskupljenje računa izazvali masovne prosvjede!

15.02.2013. Kaos i šok u Rusiji, u udaru meteora na grad i regiju Čeljabinsk na Uralu zasad 1200 ozlijeđenih. Prolazak asteroida koji se maloprije počeo udaljavati od Zemlje i meteor nisu povezani!!!

12.02.2013. Sjeverna Koreja detonirala nuklearnu bombu!

11.02.2013. Papa dao ostavku. Prvi put nakon 600 godina!!!

11.02.2013. Ivica Kostelić osvojio srebrnu medalju u kombinaciji na SP u Schladmingu!!!

08.02.2013. Povučeno trajno mlijeko Dukata i Vindije, kao i Konzumova tuna u konzervi(Rial)! Pogledajte detalje na netu!

Puno sreće dečki!!!

69.193 Postova u 362 Tema od 1.655 Članova
Najnoviji Član: Mmarko
* Forum Pomoć Traži Kalendar Prijava Registracija
+  VVV Forum
|-+  Vinarstvo
| |-+  Vrenje mošta, bistrenje i pretok vina
| | |-+  Problemi s vrenjem mošta
0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu. « natrag naprijed »
 Str: 1 2 [3] 4 5 ... 62 Dolje Ispis
Autor Tema: Problemi s vrenjem mošta  (Posjeta: 297340 puta)
alambik
Mlađi novak
*

Email
« Odgovor #30 na: 23 Rujan, 2007, 09:55:07 »

I ovo što piše kos, i ovo begino, nije nisšta drugo nego modifikacija pravljenja startera. Znači funkcioniše dobro i za vina koja neće lako da krenu!
Mislim da će to biti korisna informacija za sve vinare koji posećuju ovaj forum.
Inače, da imamo ovde i pivare (a mogli bismo ih imati, sigurno ima dosta ljudi i u našim krajevima koji kod kuće prave pivo, a specijalnog pivarskog sajta nema), čuli bismo puno više informacija o problemima previrnja, pravljenja startera i prozračivanja komine kisikom kompresorom.
Pivo, ili komina od žitarica, jednostavno ima daleko više poteškoća da provri od voćnih komina.
Zašto je to tako, ja ne znam, ali slutim da je bar jedan od razloga taj što u pripremljenom žitnom moštu (wortu, kad je pivo u pitanju, ili ukomljenoj žitarici za destilat) ima daleko manje kisika nego u voćnom soku.
Evidentirano
vitis
Novak
**

Popovača

Email
« Odgovor #31 na: 23 Rujan, 2007, 11:47:54 »

Alambik, ja bih samo pojasnio da smo se ovdje vecinom "zalili" na probleme pokretanja vrenja sa CEG kvascima.

Mislim da je sada i vise nego jasno da za te kvasce ne vrijedi uputstvo koje se nalazi na vrecici i koje je identicno skoro svim Uvaferm kvascima. Citajuci komenare korisnika, ocito ga je potrebno cesto mijesati, razmnazati u vecoj kolicini mosta, itd, itd.

Doduse, te upute na pakovanju ne spominju niti aklimatizaciju a interesantno je da i Pavin i sve poljoapoteke samo kazu "slijedite upute na paketicu i to je sve". To ocito nije sve i tko nema pristup internetu, ovom forumu, portalu, itd. imati ce problem...
Evidentirano
bego
Mlađi novak
*

Email
« Odgovor #32 na: 23 Rujan, 2007, 18:13:44 »

Danas sam išao provjeriti kako radi i sve OK, samo mi nema baš lijep miris. Valjda je prezasičen kvascima a malo i vinobran ide.....No ima još vremena dok ne završi vrenje pa bumo vidili kak dalje.
Evidentirano
kos
Mlađi novak
*

Email
« Odgovor #33 na: 23 Rujan, 2007, 19:23:40 »

Danas sam išao provjeriti kako radi i sve OK, samo mi nema baš lijep miris.

Sumporovodik?  :) Nase isto.
Evidentirano
Quercus
Moderator
Novak

Email
« Odgovor #34 na: 24 Rujan, 2007, 07:53:27 »

Alambik, ja bih samo pojasnio da smo se ovdje vecinom "zalili" na probleme pokretanja vrenja sa CEG kvascima.

Mislim da je sada i vise nego jasno da za te kvasce ne vrijedi uputstvo koje se nalazi na vrecici i koje je identicno skoro svim Uvaferm kvascima. Citajuci komenare korisnika, ocito ga je potrebno cesto mijesati, razmnazati u vecoj kolicini mosta, itd, itd.

Doduse, te upute na pakovanju ne spominju niti aklimatizaciju a interesantno je da i Pavin i sve poljoapoteke samo kazu "slijedite upute na paketicu i to je sve". To ocito nije sve i tko nema pristup internetu, ovom forumu, portalu, itd. imati ce problem...

Pa nije baš tako kako kažeš. Ako se slijede upute na pakiranjima trebali bi se dobiti dobri rezultati. Međutim, upute na vrećicama ne mogu obuhvatiti sve radnje i postupke koje provode vinari, a uz ovo sve navedeno ih ima još jako jako puno, te s te strane ne može sve ni stajati. Jer ako se pogleda originalno pkairanje koje je zastupljeno svugdje u svijetu, svi imaju isto.
Osim toga, ako se uzmu u obzir sve kombinacije i mogućnosti onda cijela knjižica tehničkih listova od nekih 60-70 strana bi se trebala davati uz svaki paketić kvasaca.
Općenito se u Hr pretjeruje sa svime pa tako i sa hlađenjem mošteva. Kad se to uvelo u tehnologiju mislilo se prvenstveno na hlađenje sa uzrazito visokih temperatura na neku normalnu, a ne na spuštanja do nekih nebuloznih iznosa. No mi ko mi, kako pretjerujemo u svemu pa tako i u tome, radimo i tako da se mošt nekad hladi gotovo do smrzavanja.
Drugha stvar je miješanje dodanih kvasaca. To gotovo više i nije stvar osnonovne primjene, nego postupak vinarenja i opet, nemoguće je cijelu tehnologiju vinarenja staviti na jedno pakiranje, a za to postoji i literatura i stručno štivo koje treba pratiti. Nažalost, kod nas nema specijaliziranih novina koje bi vodile brigu o takvim stvarima, odnosno, postoje, ali novinari koji rade su nedovoljno educirani i u struci da bi znali koje stvari treba pratiti i na što skretati pozornost. Već godinama u Gospodarskom listu, ali i Večrnjem listu izlaze gotovo indentični članci koji su napisani prije nekih 15-ak godina bez napretka i novih tehnologija, u kojima se o enološkim sredstvima govori kao o nekim imaginarnim pojmovima i sl. Iskreno, dobio sam ponudu za članke, ali naravno ne pod svojim imenom nego da napišem članak npr za xx i on će ga onda prilagoditi i objaviti. Možda bi i pristao za takvo što da već jednom nisam naletio na led, gdje je moj tekst u potpunosti izmjenjen i prilagođen viđenju novinara koji je izrazito protiv enoloških preparata.
Evidentirano
vitis
Novak
**

Popovača

Email
« Odgovor #35 na: 24 Rujan, 2007, 08:47:09 »

Nisam niti mislio da bi se trebali pokriti svi moguci scenariji, vec oni najosnovniji. Kratka informacija o aklimatizacija bi na paketicu uzela jos 3cm, dodatak na CEG "promijesati svakih n sati" dodatnih 3. I to bi pokrilo valjda 90% problematicnih situacija.
Nitko od usera na ovom forumu na pitanja o pripremi kvasaca nije odgovorio tako sturo, svatko je dodao par rijeci (postupaka) vise koji dodatno povecavaju sanse da cijela stvar uspije. Tih par dodatnih uputa se moze staviti u jednu recenicu.
E sad... druga je prica da li se potpuni amateri trebaju petljati u takve stvari. Ako je stav da ne trebaju, vec da se trebaju prvo educirati, proci tecaj ili sto ja znam sto, onda bi i to trebalo stajati na paketicu.
Moja poanta je samo to sto su se odredjeni preparati i postupci toliko popularizirali da ih sada doslovno svatko zeli koristiti, probati itd, a to "industrija" ne prati na odgovarajuci nacin. Mozda i ne treba pratiti, kada se uzme u obzir koliko su isti ti amateri zastupljeni u nekakvoj statistici potrosnje tih preparata, to mi je jasno, ali opet, ja govorim iz perspektive tog malog amatera pa je to moj stav.  :)
(i nije to problem samo s kvascima ili samo u vinogradarstvu, da me krivo ne shvatis)

Pa nije baš tako kako kažeš. Ako se slijede upute na pakiranjima trebali bi se dobiti dobri rezultati. Međutim, upute na vrećicama ne mogu obuhvatiti sve radnje i postupke koje provode vinari, a uz ovo sve navedeno ih ima još jako jako puno, te s te strane ne može sve ni stajati. Jer ako se pogleda originalno pkairanje koje je zastupljeno svugdje u svijetu, svi imaju isto.
Osim toga, ako se uzmu u obzir sve kombinacije i mogućnosti onda cijela knjižica tehničkih listova od nekih 60-70 strana bi se trebala davati uz svaki paketić kvasaca.
Evidentirano
Quercus
Moderator
Novak

Email
« Odgovor #36 na: 24 Rujan, 2007, 08:52:03 »

Hmm, ali kad nije uvijek tako.
I onda ljudi pogrešno shvate, pa krenu miješati i oksidiraju mošt.
Kao što sam jednom pričao o poželjnom prepumpavanju, odnosno laganom dodavanju kidika u mošt, za vrijeme fermentacije, a čovijek je oksidirao skroz...
Ponavljam, teško je sve obuhvatiti
Evidentirano
bego
Mlađi novak
*

Email
« Odgovor #37 na: 24 Rujan, 2007, 09:47:59 »

Sumporovodik?  :) Nase isto.

Izgleda da smo Kos i ja imali isti problem. Jesi upoznat mozda kake su posljedice sumporovodika, kako ga se riješiti i kake posljedice ostavlja ili ne ostavlja na vino ?
Evidentirano
Zagorac
Zaštita u vinogradu
aktivni član

Email
« Odgovor #38 na: 24 Rujan, 2007, 10:53:25 »

Pozdrav ;) Jesi siguran da je sumporovodik?Ima karakterističan miris na pokvarena jaja.
Pročitaj malo tu http://www.vvvforum.eu/index.php?s=67
Evidentirano

bego
Mlađi novak
*

Email
« Odgovor #39 na: 24 Rujan, 2007, 15:13:19 »

Ja nisam siguran jer mi je to prvi puta. Nije bas kao pokvarena jaja ali ne miriši lijepo kao prošle godine. Procitao sam na ovoj stranici koju si mi linko uzroke i kod mene bi jedino moglo biti to , buduci da drzim u inoxu, sto mi je krenulo peti dan. Prvi puta na 200 l stavio sam 60 gr kvasca i posto nije krenulo razmnozio sam u mostu jos 80 gr kvasca tako da nisam siguran dali je po kvascu ili sumporovodiku a na toj stranici pise da su i kvasci moguci uzroci ????? 
Evidentirano
robis
Mlađi novak
*

Email
« Odgovor #40 na: 24 Rujan, 2007, 16:05:38 »

Danas došao da pretočim nakon 30 h, a ono već vrije. Zasumporeno je bilo 20 g pirovina (vjerojatno premalo) na 180 kg masulja. Mošt mi se nalazi u inoxici, ali imam opciju i drvenu bačvu. Trenutna tem. mošta je 16 stupnjeva. Da li da ga ostavim na talogu ili ? Molio bi savjet ?
Evidentirano
Razor
Administrator
zlatni član

Kloštar Podravski

Email
« Odgovor #41 na: 24 Rujan, 2007, 16:07:55 »

Izlazi dosta plinova tijekom vrenja, prvenstveno CO2, SO2, nešto i H2S-a, i da ne govorim o drugim mirisima. To sve skupa nikako lijepo ne miriši, ali ono osnovno, smrad po sumporovodiku ( H2S) se javlja masovno nakon završetka ili pri kraju vrenja. Zašto ? Quercus je dosta govorio o toj problematici, već je pisano.
Uglavnom nedostatak hrane u moštevima i kasnije tijekom vrenja, ne prozračivanje mošta tijekom vrenja, predugo držanje na talogu kvasaca, inox kao reduktivni medij...
To je uglavnom to.
Evidentirano

Razor
Administrator
zlatni član

Kloštar Podravski

Email
« Odgovor #42 na: 24 Rujan, 2007, 16:17:21 »

Premalo, definitivno ( sumporenje )!
Neću govoriti šta i koliko si trebao, ovisi i o stanju grožđa, no nije previše više sad ni bitno!
Pretoči odmah, skini talog koliko možeš!
Pokreni vrenje selekcioniranim kvascem kao da ništa nije bilo, dodaj hranu i to je to! Nekakvog većeg izbora nemaš!
Evidentirano

goranin
Mlađi novak
*

Email
« Odgovor #43 na: 24 Rujan, 2007, 18:46:24 »

vidim da neki imaju problema sa vrenjem mošta mora priznati da sam taj problem imao i ja prošle godine. Ove godine se za taloženje mošta stavio samo pyrovin 10 g/100 l stavio sam par boca leda, i moram vam reći da se super očistilo. Znači nisam stavljao za sada bentonit niti želatinu.
Nakon pretoka stavio sam kvasce i hranu i to u srednjem omjeru prema onome što piše. Vrenje i je počelo nako cca. 12 sati i u svemu sam super zadovoljan, pa ne znam da li je razlog sto nisam stavio bentonit, ali čuo sam da on zna radit probleme.
Evidentirano
kos
Mlađi novak
*

Email
« Odgovor #44 na: 24 Rujan, 2007, 19:22:23 »

Izgleda da smo Kos i ja imali isti problem. Jesi upoznat mozda kake su posljedice sumporovodika, kako ga se riješiti i kake posljedice ostavlja ili ne ostavlja na vino ?

Kod nas jedan dio izrazito "mirisi"  :) na sumporovodik, drugi (u drugoj inoxici) ne. No, nije neka briga, rani otvoreni pretok nakon zavrsetka vrenja, iz iskustva taj miris se dobro procisti.
A uzrok? Iako bi bilo super znati pa ne zaribati opet, toliko je faktora u igri da mi je skoro nemoguce...
Evidentirano
 Str: 1 2 [3] 4 5 ... 62 Gore Ispis 
« natrag naprijed »
Skoči na:  

Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 2.0.17 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC Valjani XHTML 1.0! Valjani CSS!